Projekty zrealizowane

Rewitalizacja i nasadzenia zieleni na Placu Zabaw w Mościskach.
W gorący czerwcowy weekend (8-9.06.2019 roku), grupa blisko 30 mieszkańców gminy, członków i sympatyków naszego stowarzyszenia oraz wolontariuszy z programu „Radość Pomagania” T-Mobile, podjęła się trudu prac porządkowych i rewitalizacyjnych na placu zabaw w Mościskach. W ciągu kilku godzin intensywnej pracy udało się oczyścić i odmalować wszystkie ławki oraz wiatę piknikową wraz z całym wyposażeniem. Radny naszego Stowarzyszenia z Mościsk Michał Karczmarek skręcił i pomalował nowo zakupiony ławko – stół. Mieszkanka Hornówka Agnieszka Kępkowicz, na co dzień architekt krajobrazu, pomogła wybrać i zakupić blisko 50 krzewów i drzew, pod które w pocie czoła kopał dołki radny z Truskawia Tomek Stempkowski .
Spotkanie odbywało się w formule piknikowej, stąd liczny udział dzieci, które niezależnie od wieku dzielnie chwyciły za pędzle. Na koniec, wszyscy mogli posilić się pysznościami z grilla oraz zimnymi lodami.
Te sobotnie działanie to oczywiście nie koniec prac na tym placu zabaw. Przed nami jeszcze dokończenie prac przy piaskownicy oraz kilka miesięcy regularnego podlewania, żeby rośliny porządnie się ukorzeniły.
Warto podkreślić że całość prac została sfinansowana z pieniędzy partnera zewnętrznego (fundacja T-Mobile) oraz wykonana przez mieszkańców i wolontariuszy z naszego Stowarzyszenia MR. Stowarzyszenia Mieszkańcy Razem było społecznym partnerem akcji.
Całość imprezy nie odbyłaby się bez Marka Stusińskiego , aktywnego członka Mieszkańców Razem, mieszkańca Mościsk i pracownika firmy, która sfinansowała prace.
Marek wraz z żoną Kasią, nie tylko pracował całą sobotę, ale przede wszystkim „wychodził sprawę” w Gminie i u partnerów, pozyskał pieniądze oraz od kilku dni gromadził narzędzia, materiały, a także jeździł i kupował rośliny. Następnie rozliczył projekt a kilkanaście następnych dni dzień w dzień jeździł i podlewał zasadzone rośliny. Niesamowite było też to, że swoją energią zaraził wszystkich pracujących.

„Super Umysł”

Drugim programem zrealizowanym przez stowarzyszenie był projekt cyklu zajęć „Super Umysł”. Inicjatorem cyklu zajęć dla dzieci z naszej gminy był Arkadiusz Wojciechowski. Odbył się one w trzech cyklach od 21 października 2019 do 25 czerwca 2020 r. i były za każdym razem wspierane przez Gminę Izabelin w ramach tzw. małego grantu, dzięki czemu rodzice pokrywali tylko część kosztów. Trening umysłu polegał na ćwiczeniach w zakresie pamięci i koncentracji uwagi przeznaczony dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Trening objął 5 grup liczących od kilku do kilkunastu osób. Cały kurs ukończyło prawie 40 dzieci. Początkowo zajęcia odbywały się w szkole w Hornówku, a potem on–line.
Celem zajęć – zdaniem rodziców przynajmniej w części osiągniętym – były następujące umiejętności:
– szybszego tempa czytania
– lepszego rozumienia i zapamiętywania czytanego tekstu
– kreatywnego podejście do nauki
– selekcjonowania informacji
– zapamiętywania potrzebnych informacji
– eliminowanie zbędnych informacji
– lepszej koncentracji oraz zdolności do relaksu
– pracy w grupie
– łatwiejszej, szybszej i efektywniejszej nauk.

Moje miejsce na ziemi : „Budowa tożsamości historycznej i kulturalnej mieszkańców wsi Mościska”

Kolejny projekt zrealizowany przez nasze Stowarzyszenie był dzięki  pozyskaniu grant od Fundacji ORLEN w ramach programu „Moje miejsce na ziemi” w wysokości 10 tys. na zadanie :

„Budowa tożsamości historycznej i kulturalnej mieszkańców wsi Mościska” . W ramach grantu zbieraliśmy wspomnienia, zdjęcia i pamiątki historyczne mieszkańców Mościsk, by z zebranych materiałów stworzyć broszurę o historii i kulturze Mościsk którą otrzyma bezpłatnie każdy  mieszkaniec wsi oraz wystawę plenerową którą prezentowaliśmy w przestrzeni publicznej sołectwa.

„Izabeliński Łoś” Józefa Wilkonia

Wsparliśmy aktywnie pomysł budowy pomnika Łosia autorstwa Józefa Wilkonia. Założyliśmy zbiórkę publiczną, Zbieraliśmy pieniądze od mieszkańców, firm i z innych funduszy. Dzięki naszemu wysiłkowi , rozpoczętej dyskusji,  wspierania i motywowania władz  gminy mamy unikatowe w skali kraju  dzieło autorstwa światowej sławy artysty.